הנוקמים, סוף המשחק – למצוא את מה שאיבדת

הערה: רשימה זו כוללת בתוכה ספוילרים לנוקמים, סוף המשחק ומומלץ לקרוא אותה לאחר הצפיה בסרט. 

חמש שנים לאחר שת'אנוס הקיש באצבעותיו, מגיע קפטן אמריקה לביתו החדש של טוני, ומבקש עזרה ביצירת מכונת זמן שתוכל לתת להם "הזדמנות שניה". בתגובה מרים טוני את בתו על ידיו ועונה: "ההזדמנות השניה שלי נמצאת כאן, ואני לא עומד לוותר עליה".

תשובה זו מחביאה בתוכה בקליפת אגוז את הרעיון המרכזי שמוביל את סרט "הנוקמים – סוף המשחק" שסוגר את סאגת סרטי הנוקמים של העשור האחרון: משפחה.

ברומן הגרפי המפורסם  Watchmen אלן מור מפרק את רעיון גיבורי העל ומציג אותם כחבורת אנטי גיבורים, המנסים לתקן את העולם בזמן שהם שבורים בעצמם. מארוול בחרו בדרך דומה בסרטם האחרון בסדרה. הגיבורים שנותרו בעולם מוצגים לצופה כמצולקים ופגועים רגשית. חסרי כל ערך, על אף כוחות העל שברשותם.

download

במהלך עשר השנים, מאז החל נשיא מארוול – קווין פייגי להביא את הקומיקס למסך הגדול, ניסו הגיבורים למצוא את הדרך חזרה לאותה אינטימיות משפחתית שאבדה להם. מטוני שנופל תחת משא הזכרונות מאביו, קפטן אמריקה עם אהבתו הלא ממומשת לפגי, ועד לת'ור במאבקו עם לוקי (ובהמשך גם עם הלה) אחיו יחד עם אובדנם של הוריו.

סחופים ובודדים מגיעים כולם אל צוות הנוקמים שהופך ומתגבש ליחידה משפחתית חזקה ותומכת שמעניקה להם בשנית ערך, שייכות ומקום בעולם. דבר שהיו זקוקים לו כל כך.

לכן, כשטוני מציג בסצנה שתיארנו, את בתו כ-"הזדמנות שניה" הוא מתכוון בדיוק לזה. בתו ונישואיו לפפר החליפו מבחינתו את המשפחה שיצר עם הנוקמים. אותו תא משפחתי גרעיני שהיה ואבד. כעת, אל מול קפטן אמריקה, שסייע ביצירת הקרע, קשה לו להסתכן ולהישאר ללא כלום.

אך כשנופלת ההחלטה לשלב כוחות, ולחזור ולתקן את העבר מקבלים הנוקמים הזדמנות לתיקון בתוכם. להתאחד שוב כמשפחה ולגרש את אותה בדידות חונקת שדגרה אצלם עוד לפני שת'אנוס החל בחיפוש אבני האינסוף.

כשנטשה מקבלת מקום של כבוד כמחליפתו של פיורי בניהול צוות הנוקמים שנותר היא מסבירה את מצבה לקפטן אמריקה: "קודם לא היה לי דבר, ואז היה לי את זה וזה הפך אותי לטובה יותר" ברמזה על הקשרים שנתנו לה חבריה לצוות. אך סמלי שרגע לפני מותה, רגע לפני שהיא מקריבה את עצמה למען חבריה, סוד זהותה יתגלה כששומר 'אבן הנשמה' יגלה לה את שמו של אביה שמעולם לא הכירה. ובכך יעניק לה את השורש המשפחתי והשייכות שחיפשה לכל אורך הדרך.

בדומה לה, גם שאר דמויות המשנה מרפרפות את העיקרון הזה שוב ושוב, נקמתה של סקארלט וויץ בת'אנוס משום "שהוא לקח ממנה הכל" על אף שהיחידי שנלקח ממנה היה וויז'ן אהובה – משפחתה המצומצמת. רוקט שמתאחד חזרה עם המשפחה "שמעולם לא הייתה לו" כשחבריו שומרי הגלקסיה חוזרים לחיים ואנטמן שחוזר ומתאחד עם קאסי והופ בסצינה בה הם יושבים וצופים בכוכבים. אפילו ת'אנוס בוחר להקדיש את רגעיו האחרונים, רגע לפני שתו'ר עורף את ראשו, בניסיון לפייס את בתו נאבולה, שמא טעה ביחסו אליה לאורך כל השנים.

וכמובן טוני, שישיג בהמשך הסרט את אותה הזדמנות שחיפש לאורך כל חייו ויצליח לחזור לאביו ולפגוש אותו פנים אל פנים. כך יחשף לצדדים שפחות הכיר כילד ויוכל לפתור את סבך הקשר שנוצר ביניהם.

את הסרט סוגר איחוד משפחתי כפול בזמן שקפטן אמריקה יוצר מחדש את עתידו דרך חזרה לעבר uחידוש הקשר הרומנטי שאיבד. כך שעם נישואיו לפגי הוא מקיים, לדבריו, את צוואתו של טוני ויוצר איחוד ותיקון בין משפחתו ואהבתו הישנה, לבין זו החדשה הכוללת את טוני והנוקמים. הסצנה הזאת של הקמת משפחה חדשה, סוגרת מעגל עם סצנת הפתיחה של הסרט בחווה של הוקאיי אז נעלמת משפחתו החיה לאויר העולם.

https___blogs-images.forbes.com_scottmendelson_files_2019_03_Payoff_1-Sht_Online_v6_Domestic_Lg-1200x675

"אם אתה נוסע לעבר, העבר הופך להיות העתיד שלך, והווה הקודם שלך הופך להיות העבר שלך, שלא יכול עוד להשתנות בעקבות העתיד החדש שלך אליו הגעת."

ההסבר הפסאו מדעי הזה שמציע ברוס באנר (ד"ר הולק) לתיאוריית המסע בזמן משמשת כקריאת כיוון רגשית למסע שעוברים גיבורי הסיפור. הגיבורים שליוו אותו במשך עשור עוברים בעזרת תיאוריית הקוונטים לעברם שם יתחולל שינוי בעולמם כשההווה ומלחמתם בת'אנוס יהפכו ללא רלוונטים – לזמן עבר שאין בו צורך. רק העבר שאליו הגיעו במסעם הוא זה שיהפוך לעתיד העדכני שלהם ובו יווצר התיקון.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s